Archiwum miesiąca Marzec, 2015

Akcesoria i produkty do dbania o higienę jamy ustnej

brushing-teeth-23017-mWiększość osób na co dzień do dbania i zęby i higienę jamy ustnej wykorzystuje jedynie szczoteczkę i pastę. Choć wydaje się, że najważniejsze jest to, by po prostu myć zęby, niestety taki duet jest niewystarczający do tego, by mieć zdrowe zęby i świeży oddech. Niezbędna jest jeszcze nić dentystyczna, z której mało kto korzysta. Tymczasem tylko ona jest w stanie całkowicie usunąć płytkę nazębną z przestrzeni międzyzębowych, czyli miejsc, gdzie szczoteczka, nawet najlepsza, nie jest w stanie sięgnąć do końca. Na tym nie koniec. W sprzedaży znajduje się bardzo wiele różnych, ciekawych, przydatnych i wcale niedrogich akcesoriów i produktów, które mogą pomóc zachować zdrowie zębów, ułatwić codzienną higienę i uczynić ją przyjemniejszą.

 

Chodzi tu nie tylko o pasty, które mogą być bardzo zaawansowane, a przy tym atrakcyjne (np. kolorowe, smakowe, z mikrokryształkami czy wybielające). Warto skusić się na przykład na płyn antybakteryjny do płukania ust. To znakomita alternatywa gdy nie można umyć zębów, a chce się odświeżyć oddech, zaś zastosowanie go po myciu zębów daje efekt higienicznej czystości jamy ustnej, gdyż zabija niemal wszystkie bakterie. Dostępne są również szczoteczki o różnych kształtach, pomagające lepiej wyczyścić zęby, żele fluoryzujące, smakowe nici dentystyczne czy szczoteczki czyszczące nie tylko zęby, ale też język i policzki.

Wybielanie zębów – w domu czy u dentysty?

Wiele osób marzy o białych zębach. Zdecydowanie prezentują się one świetnie, nawet jeśli uzębienie nie jest idealne. Ząbki takie dodają uroku, wyglądają na bardzo zaniedbane i zachęcają do uśmiechu. Nie wszyscy jednak mają naturalnie białe zęby, a dodatkowo często są one przyciemnione przez osad z kawy, herbaty, od palenia papierosów, diety, stosowanych leków czy zażółcone od picia soków owocowych. W sprzedaży dostępnych jest wiele past, które mają działanie delikatnie wybielające.

 

Usuwają one osady i przywracają naturalną biel. Ich działanie jest o tyle dobre, że nie niszczą szkliwa zębów, ale wadą jest fakt, że nie sprawią, że zęby staną się białe u osób, które mają naturalną żółtawą barwę. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest wybielanie – domowymi metodami albo w gabinecie. Wybielanie u dentysty oczywiście wiąże się ze znacznie większymi kosztami – od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, ale jest bezpieczniejsze niż samodzielne zabiegi. Jeśli więc kogoś tylko na to stać, może się na to zdecydować, a na pewno będzie zadowolony z efektów.

Leczenie kanałowe

fun-at-the-dentist-698043-mLeczenie kanałowe zęba to zdecydowanie jeden z tych zabiegów, które wzbudzają największe obawy u pacjentów. Kojarzy się z bólem, nieprzyjemnymi doznaniami, a także znacznie wyższymi kosztami niż zwykłe leczenie. Prawdą jest jednak tylko to ostatnie, choć i to oczywiście uzależnione jest od wielu czynników, nie tylko od wielkości miasta i cennika poszczególnych gabinetów, ale też od ilości kanałów w leczonym zębie. Jeśli zaś chodzi o ból, to naprawdę nie ma się czego obawiać. Niektórzy dentyści wciąż jeszcze stosują metodę polegającą na „zatruwaniu” zęba formaldehydem.

 

„Lekarstwo” umieszcza się w zębie i pozostawia na kilka dni bądź tygodni. W tym czasie nerw zęba obumiera, przez co leczenie jest całkowicie bezbolesne. Ponieważ jednak formaldehyd może być szkodliwy dla zdrowia, większość dentystów już go nie stosuje, tym bardziej, że dostępne są naprawdę silne środki znieczulające, które całkowicie odsuwają widmo bólu. Widać więc, że nie ma się czego bać, ale i tak najlepiej byłoby stale dbać o zęby na tyle, by nie dopuścić do sytuacji, w której leczenie kanałowe będzie niezbędne.

Właściwa higiena jamy ustnej

Dane podawane przez naukowców są alarmujące – ponad 90% Polaków cierpi na próchnicę! W naszym społeczeństwie przyjęło się uważać tę chorobę, braną raczej za przypadłość, jako coś normalnego, z czym należy walczyć (lub nie), lecząc zepsute zęby. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że próchnicy można również zapobiegać, oszczędzając sobie nie tylko kłopotów z zębami, ale też czasu poświęcanego na wizyty u dentysty, pieniędzy oraz bólu. Często również próchnica jest przyczyną jeszcze poważniejszych problemów, warto więc postarać się jej uniknąć. A jak to zrobić?

 

Kluczowa jest oczywiście odpowiednia higiena jamy ustnej. Koniecznie należy myć zęby dwa razy dziennie, a najlepiej byłoby to robić po każdym posiłku. Wbrew temu, co zapewniają reklamy, rodzaj pasty nie jest najważniejszy, ponieważ najważniejsze jest mechaniczne usuwanie płytki nazębnej za pomocą szczoteczki. Co najmniej raz dziennie trzeba też używać nici dentystycznej i płukać usta specjalnym płynem. Zalecane jest również systematyczne stosowanie żelu z fluorem, który wzmacnia szkliwo.

Strach przed dentystą – to już przeszłość

at-the-dentist-393276-mPolacy znajdują się w czołówce krajów, w których ludzie mają bardzo zaniedbane zęby. Często tłumaczy się to brakiem wystarczających środków, ale faktem jest, że w Polsce usługi stomatologiczne są znacznie tańsze niż w innych krajach, na przykład w Wielkiej Brytanii, a poza tym każdy, kto tylko jest ubezpieczony, może korzystać z usług dentysty publicznie. Tak więc przyczyną zaniedbania stanu uzębienia jest często niedbalstwo, ale jeszcze częściej – strach u dentysty. Ci, którzy nie byli u stomatologa wiele lat, nie wiedzą nawet, jak bardzo sytuacja się zmieniła.

 

Minęły już dawno czasy, kiedy to każda wizyta związana była z obawą bólu. Teraz za każdym razem można zażyczyć sobie znieczulenie, nie tylko wówczas, gdy wiadomo, że zabieg będzie inwazyjny. Środki znieczulające są na tyle mocne, że nawet leczenie kanałowe jest całkowicie bezbolesne, bez zatruwania zęba. Co więcej, szczególnie bojaźliwe osoby, nieodporne na ból, mogą zażyczyć sobie znieczulenie znieczulenia – stomatolog może posmarować żelem znieczulającym czy też spryskać miejsce, w którym będzie się wkłuwał, lidokainą. A szczególnie ciężkie przypadki leczenia czy usuwania zębów (na przykład trudne ósemki) wykonuje się pod narkozą, co nie tylko wyklucza problem bólu, ale i strachu pacjenta.

Licówki – sposób na piękne zęby?

Z każdej okładki kolorowego pisma uśmiechają się do nas gwiazdy filmu i estrady śnieżnobiałym uśmiechem z nieskazitelnymi zębami. Wiadomo, że są to w większości licówki i wiele osób, również niezwiązanych z show-biznesem, ale po prostu chcących mieć doskonałe zęby, decyduje się na to rozwiązanie. Opinie o skuteczności tego rozwiązania są jednak podzielone. Faktem jest, że dla osób, które mają na przykład lekko skrzywione zęby i nie chcą nosić aparatu, mają diastemę czy też po prostu mało estetyczne zęby, jest to jedyny sposób na to, by pozbyć się kompleksów dotyczących swojego uzębienia.

 

Jednak jeśli ktoś ma zdrowe, mocne zęby, a po prostu chce mieć nieco inny kształt czy też zęby idealne i śnieżnobiałe, powinien się nad tym mocno zastanowić. Trzeba bowiem wiedzieć, że przed założeniem licówek, czyli nakładek porcelanowych, trzeba bardzo mocno spiłować zęby. Po tym zabiegu są one cieniutkie niemal jak zapałki. Zęby z licówkami wyglądają więc świetnie, ale są słabe i trzeba nie nie mocno uważać na co dzień, podczas jedzenia twardych pokarmów. Lepszym rozwiązaniem są nowoczesne nakładki, które po prostu wsuwa się na zęby bez ich piłowanie, wciąż jednak jest to bardzo drogie – jedna nakładka to koszt kilku tysięcy złotych, a licówki zaczynają się od nawet 300 zł.