Archiwum miesiąca Marzec, 2014

Cukrzyca chorobą cywilizacyjną XXI wieku

blood-glucose-measure-diabetes-check-485478-mWśród tysięcy chorób rozpoznanych współcześnie przez lekarzy, jedną z najbardziej uciążliwych, niebezpiecznych i najczęściej występujących jest cukrzyca. W medycynie dzieli się ją na kilka typów w zależności od stopnia zaawansowania oraz formy leczenia, przy czym najbardziej znana i wymagająca regularnego leczenia przez podawanie insuliny jest cukrzyca typu drugiego. Szacuje się, że w samej Polsce na odkryte i nieodkryte choroby cukrzycowe choruje co najmniej sześćdziesiąt procent społeczeństwa, głównie osoby starsze oraz borykające się również z problemami z nadwagą.

 

Dbanie o zdrowie w czasie cukrzycy nie polega jednak wyłącznie na przyjmowaniu odpowiednich dawek insuliny czy regularnym mierzeniu sobie poziomu cukru we krwi. To również konieczność zachowywania właściwej diety oraz w miarę możliwości także zrzucenie kilku zbędnych kilogramów. Cukrzyca jest typową chorobą cywilizacyjną, której całkowite wyleczenie nie jest możliwe; można jednak znacznie zminimalizować jej objawy a także sprawić, by funkcjonowanie z nią nie było zbyt uciążliwe.

Cukrzyca to choroba która nie stoi na przeszkodzie do szczęścia

Cukrzyca, jak sama nazwa mówi, jest chorobą podwyższonego stanu cukru we krwi. Jest to poważna choroba, która wymaga nieustannego leczenia, jednak nie jest ona przeszkodą w codziennym życiu. Wymaga ona bowiem stosowania lekarstw systematycznie ale w dużym stopniu pozwala na swobodne funkcjonowanie. Oczywiście nie można lekceważyć tej choroby, ponieważ niesie ona ze sobą bardzo poważne konsekwencje w przypadku niestosowania lekarstw i zaleceń lekarza.

 

Leczenie cukrzycy jest długofalowe i tak naprawdę może ono trwać nawet całe życie. Warto jednak nauczyć się żyć z tą chorobą, ponieważ dzięki temu można z odpowiednią świadomością korzystać z życia i czerpać z niego radość. Zdrowie jest najważniejsze i zdrowie jest przepustką do szczęścia, dlatego warto w przypadku cukrzycy, dbać o to, aby stan zdrowia nie ulegał pogorszeniu, a znacznej poprawie. Tym sposobem można zapobiegać tej chorobie, co w konsekwencji może przynieść bardzo zadowalające rezultaty w postaci wyleczenia tej choroby w znacznym stopniu.

Harmonia życia potrafi kontrolować zdrowie

butterfly-stroke-swimming-woman-1137298-mHarmonia w codziennym funkcjonowaniu zapewnia przede wszystkim zdrowie psychiczne i fizyczne. Człowiek, który zaburza rytm tzw. trzy razy osiem, czyli osiem godzin wykonywania obowiązków zawodowych, osiem godzin snu, oraz osiem godzin czasu wolnego w pewnym momencie popada w stan depresyjny, traci energię. Nie można ani przesadnie ciężko pracować, ani nadmiernie wypoczywać. To po prostu szkodzi. Kontrola zdrowia zachodzi zatem nawet jak widzisz na poziomie psychologicznym.

 

Podejście w zakresie harmonii zapewnia pozytywne relacje długoterminowe. Wymaga jednak pewnego zdyscyplinowania. Zachowania kontroli nad wydarzeniami życiowymi. Wystarczy spojrzeć na pracoholików, aby zrozumieć wymienioną tendencję. To grupa narażona na ryzyko zawałów serca, posiadająca nadciśnienie tętnicze. Nadmierna praca prowadzi do zaniku jakiejkolwiek motywacji. Po prostu wyniszczasz się w zamian za pieniądze, których nie jesteś nawet w stanie wydać, bowiem nie masz wolnego czasu. Ze złego cyklu należy wyjść dla własnego dobra i oczywiście zdrowia.

Co powinniśmy wiedzieć o cukrzycy?

diabetes-550152-mBardzo często słyszy się o tak zwanych diabetykach, jednak być może nie wszyscy z nas wiedzą skąd ta nazwa i co dokładnie oznacza. Diabetycy to ludzie, którzy cierpią na cukrzycę. Jest to choroba charakteryzująca się podwyższonym stężeniem glukozy we krwi. Jej przyczyną może być na przykład podeszły wiek, bo wówczas pogarsza się próg tolerancji organizmu ludzkiego na glukozę. Natomiast jeśli chodzi o bezpośrednią przyczynę cukrzycy, to jest nią zaburzony proces produkcji insuliny, która to obniża poziom cukry we krwi.

 

Dlatego też leczenie cukrzycy opiera się w znakomitej większości przypadków na podawaniu diabetykowi potrzebnej insuliny. Wyróżnia się jednak kilka rodzajów wspomnianej choroby, spośród których najpowszechniejszymi są cukrzyca typu 1 oraz cukrzyca typu 2. Wspomnieć należy również o tak zwanej cukrzycy ciężarnych, czyli cukrzycy typu 4. Występuje ona najczęściej u kobiet zaraz po zakończeniu ciąży, a bezpośrednia przyczyna tego typu cukrzycy nie jest niestety jeszcze do końca znana.

Co zrobić, by dieta była w końcu skuteczna?

Przechodzenie na dietę do dla jednych ludzi pójście za modą, a dla innych realna szansa zmiany sylwetki. Można wzmocnić jej skuteczność przez stosowanie prostych rad, o których mówi artykuł. Po pierwsze należy wyrobić dyscyplinę i wyeliminować całkowicie z jadłospisu batoniki, puste kalorie pod postacią chipsów i innych używek. Wdrożenie aktywności fizycznej, nawet przez pół godziny dziennie gwarantuje poprawienie metabolizmu, a tym samym większy efekt odchudzania. Jedz z mniejszych talerzy i jedz mnóstwo owoców, które ograniczą apetyt. Ustal godziny częstych posiłków trzymając się ich praktycznie cały czas.

 

Jednorazowa dieta nie wystarczy nigdy do powodzenia. Należy zupełnie przekształcić system jedzenia, żeby uzyskać trwały efekt, bez zagrożenia odbiciem jojo. Ustal cel krótkoterminowy oraz długoterminowy. Kup dokładną wagę elektroniczną. Wtedy zauważysz wzrost motywacji do wysiłku na rzecz perfekcyjnego wyglądu. Warto się postarać, ponieważ eliminacja tłuszczu to lekkość funkcjonowania z jednoczesnym podniesieniem pewności siebie.

Konieczność zastosowania leczenia przy cukrzyczy

Cukrzyca stanowi jedną z najbardziej nieprzyjemnych i mocno komplikujących codzienne funkcjonowanie chorób. Ponadto jest niesamowicie szkodliwa dla ludzkiego organizmu, dlatego konieczne jest zastosowanie specjalistycznego leczenia by przywrócić poziom równowagi organizmu. Dzięki postępowi techniki, z którego pełnymi garściami czerpie również i medycyna, możliwe jest złagodzenie niedogodności związanych z cukrzycą.

 

Nowoczesne urządzenia do pomiaru stężenia cukrów w organizmie czy aplikatory insuliny sprawiają, że schorzenie staje się mniej przykre a aplikowanie leku bądź regulowanie poziomu cukru nie jest tak kłopotliwe jak to miało miejsce w przeszłości. Do właściwego postępowania w przypadku cukrzycy należy również dobranie odpowiedniej diety. Niezbędne jest wykluczenie z diety nadmiaru pokarmów i dań bogatych w cukry. Bardzo ważne jest również wyrzucenie z jadłospisu spożywanie dużych ilości słodkości, które można zastąpić na przykład świeżymy owocami. Cukrzyca nie należy do łatwych chorób, jednak przy zastosowaniu odpowiedniego leczenia możliwe jest normalne funkcjonowanie.