Archiwum miesiąca Czerwiec, 2011

Zdrowe ciało, zdrowy duch

sm3Choroby, na jakie narażony jest bierny palacz są niemalże identyczne z chorobami, z jakimi borykają się palacze nałogowi, bierne palenie może powodować krótkotrwałe, ale również długotrwałe szkody dla naszego serca. Szkody wynikają z bezpośredniego ograniczenia ilości tlenu jaki trafia do serca i ilości jego jaka znajduje się w krwioobiegu. Ogólnie podobnie jak u palaczy możemy zaobserwować osłabienie fizyczne podczas wysiłku. Ryzyko wszelkich chorób i niedomagania rośnie proporcjonalnie do stężenie i częstotliwości, z jaką jesteśmy narażanie na bierne palenie dymu nikotynowego. Bierni palacze są również narażenie na blokowanie się tętnic, mogą prowadzić do powstawania skrzepów i prowadzić do zawałów serca. Każdy rok przynosi śmierć aż 100 Australijczyków, która spowodowana jest byciem biernym palaczem w domu. Dodatkowo jeżeli jesteśmy chorzy na przykład na astmę to bierne palenie może nam zdecydowanie pogorszyć nasz stan zdrowia. Wdychając cudzy dym papierosowy, oprócz tego że jest to nieprzyjemne może prowadzić do podrażnienia nosa.

Palenie bierne może spowodować również raka. Osoba niepaląca, której partner pali w domu ma aż o 26% większe prawdopodobieństwo zachorowania na raka niż osoba, która nie mieszka z palaczem, na co dzień domu. W Polsce uważa się że 18 przypadków rocznie raka płuc jest spowodowanych biernym paleniem. Zdecydowanie powinniśmy zatroszczyć się o nasze dzieci i zastanowić się jaki wpływ ma bierne palenie na ich płuca i ogólnie na ich zdrowie. Podczas ciąży, nienarodzone jeszcze dziecko narażone jest na bycie biernym palaczem zarówno ze strony matki, która pali papierosy jak również, jeżeli tylko wdycha dym tytoniowy. Substancje zawarte w dymie tytoniowym, między innymi nikotyna i tlenek węgla trafiają do nienarodzonego dziecka za pośrednictwem łożyska. Wlew nikotyny na dziecko wygląda tak ze przyśpiesza jego oddech oraz pracę serca. Paląc w ciąży kobieta ma zdecydowanie większe szanse na to że poroni dziecko oraz na to ze podczas porodu będą komplikacje Niestety również jest to wiele większe prawdopodobieństwo śmierci dziecka..

Urolog

Długie kolejki
Wbrew temu co mogłoby się wydawać mężczyźni chodzą do takich lekarzy jak urolog Szczecin. Nie każdy jednak chce się do tego przyznać i tak naprawdę taka osoba ma do tego pełne prawo. Dlatego też często okazuje się jednak, iż urolog Szczecin również ma długie kolejki i, że tak naprawdę trzeba się zapisywać na wizytę nawet z miesięcznym wyprzedzeniem. Nie wszyscy mężczyźni oczywiście zdają sobie z tego sprawę. Zdecydowana większość z nich myśli, że wystarczy po prostu zadzwonić i tym samym człowiek będzie umówiony na wizytę. Wcale tak nie jest w praktyce okazuje się, że po prostu urolog Szczecin jest dokładnie tak samo obleganym lekarzem jak każdy inny. I w sumie nie ma w tym nic dziwnego skoro w naszym kraju ciągle brakuje nam odpowiednich specjalistów. A skoro brakuje odpowiednich specjalistów to nie powinno nas dziwić, że również kolejki do nich są bardzo długie. Tak więc jeżeli człowiek ma problem co najwyżej może się zapisać na wizytę prywatną. Jeżeli go na to nie stać dana osoba ma po prostu duży problem.

Palacz a dziecko

sm4Dziecko, którego matką byłą palaczka jest o wiele bardziej narażone na wszelkiego rodzaju schorzenia górnych dróg oddechowych. Obojętnie w jak bardzo zaawansowanej ciąży jesteś i tak w każdym momencie warto przestać palić. Dzięki temu natychmiastowo zmniejszasz wszystkie szkodliwe skutki palenia. Palenie po porodzie może spowodować nagłą śmierć dziecka. Jak wiemy są takie substancje, które przekazywane przez mleko matki mogą powodować raka, ponieważ organizm dziecka jest po urodzeniu bardzo słaby to i jego odporność jest o wiele niższa niż u dorosłej osoby?
Dziecko, ponieważ ma o wiele mniejsze i równocześnie delikatniejsze płuca jest zdecydowanie bardziej narażone na działanie dymu papierosowego. W żadnym wypadku nie powinniśmy dopuszczać d sytuacji ze dziecko jest biernym palaczem dymu tytoniowego. U małego dziecka narażonego na bycie biernym palaczem o wiele większe jest prawdopodobieństwo zachorowania na astmę niżu innych dzieci. Pamiętaj ze im więcej wypalanych papierosów, tym większe ryzyka dla dziecka.

Rzucanie palenia

sm5Palenie w miejscach publicznych niewątpliwie jest tematem wzbudzającym spore kontrowersje. Coraz więcej miejsc użyteczności publicznej ma wydzielone specjalne strefy dla osób, które chcą sobie koniecznie zapalić. Przykładem może tutaj być miejsce do palenia w centrach handlowych, najczęściej w jakiejś kawiarence. Wprowadzenie zakazu palenie w miejscach publicznych, takich jak szpitale, autobusy czy kina zostało przyjęte dobrze zarówno przez osoby palące jak i osoby niepalące. Zakaz palenie został wprowadzony w bardzo wielu miejscach i generalnie można powiedzieć, że się przyjął. Jeżeli organizujesz spotkanie towarzyskie, w jakim klubie lub restauracji, pamiętaj żeby w przypadku, gdy nie ma wydzielonych miejsc poprosić o wydzielenie miejsca dla niepalących. W odwrotnej sytuacji, jeżeli jesteś menadżerem jakiegoś klub pamiętaj, że może wprowadzić miejsce wolne od dymka, lub odwrotnie możesz wprowadzić miejsce gdzie będzie można zapalić. Taka decyzja zawsze przysporzy Ci wrogów ale plusów będzie zdecydowanie więcej.

Planujesz rzucić palenie ,to dobrze robisz to dla zdrowia własnego ale przede wszystkim dla zdrowia własnej rodziny. Pamiętaj że osoba przebywająca w domu gdzie się pali wdycha taką ilość dymu papierosowego jak gdyby paliła sama pięć sztuk papierosów dziennie. Zrozum że osoby niepalące mają prawo oddychać powietrzem bez zanieczyszczenia dymem papierosowym. W skutecznej walce z paleniem i żeby chronić rodzinę przez przykrymi konsekwencjami bycia biernym palaczem, zabroń palić w domu. W firmach, które pomagają rzucić palenie dostaniesz specjalne naklejki zabraniające palenie w domu. Jeżeli nie jesteś w stanie wprowadzić zakazu palenia w całym domu wyznacz specjalne miejsca gdzie palenie jest zabronione kategorycznie. Takimi pomieszczeniami na pewno musi być sypialnia, pokoje dziecięce, dobrze żeby nie palić również w wc ani łazience. Generalnie zasada niepalenia powinna obowiązywać we wszystkich zamkniętych pomieszczeniach w naszym domu, oczywiście idealnie by było gdyby paliło się jedynie na balkonie.