Kategoria archiwum ‘Wybielanie zębów’

Jak właściwie czyścić zęby?

brushing-teeth-4-676151-mWydawałoby się, że tak banalna czynność, jaką jest czyszczenie zębów, jest dla każdego oczywista. Badania pokazują jednak, że często ludzie nieodpowiednio myją zęby, przez co mają problemy nie tylko z próchnicą, ale też na przykład nieświeżym oddechem. Większość osób na przykład używa jedynie szczoteczki i pasty, a przy tym szczotkuje same zęby. Trzeba jednak pamiętać, że większość bakterii, które odpowiedzialne są za psucie się zębów i niemiły zapach nie znajduje się wcale na zębach, ale na języku i wewnętrznych stronach policzków.

 

Warto więc zaopatrzyć się w specjalną szczoteczkę, która dokładnie czyści język, choć oczywiście można to też zrobić szczoteczką tradycyjną. Bardzo istotne jest też używanie nici dentystycznej, która czyści powierzchnie międzyzębowe. Do miejsc tych nie da się dotrzeć szczoteczką, przez co płytka nazębna może tam zalegać i tworzyć idealne środowisko do rozwoju bakterii. Na koniec warto wypłukać usta płynem z fluorem, który zabija 99, 9% bakterii w jamie ustnej.

Domowe wybielanie zębów

W sprzedaży jest wiele środków przeznaczonych do wybielania zębów w zaciszu własnego domu. Są to środki będące alternatywą do wybielania w gabinecie, co sporo kosztuje, a co ciekawe, często wykorzystywane są tam takie same metody, z taką na przykład różnicą, że żel jest silniejszy niż ten przeznaczony do domowego użytku. Jednym z popularniejszych sposobów wybielania zębów w gabinecie jest właśnie stosowanie żelu wybielającego i szyny, którą zakłada się na szczęki. Samo wyrobienie szyn, dopasowanych idealnie do kształtu zębów, to koszt kilkuset złotych, a trzeba jeszcze doliczyć cenę kilku czy nawet kilkunastu wizyt w gabinecie.

 

Takie same efekty znacznie mniejszym kosztem można osiągnąć, zaopatrując się w aptece w podobne preparaty, które w zestawie posiadają silikonowe aplikatory, które dopasowuje się do szczęki. Wydaje się, że jest to świetne rozwiązanie, ale czy na pewno? Nie do końca. Trzeba liczyć się z tym, że każda taka ingerencja osłabia szkliwo zębów. Można to łatwo zauważyć po tym, że zęby stają się nadwrażliwe na ciepło i zimno, często też pojawia się ich charakterystyczny ból. Po zauważeniu takich objawów należy ograniczyć wybielanie lub go zaprzestać, gdyż osłabione szkliwo może grozić nawet utratą zębów!

Akcesoria i produkty do dbania o higienę jamy ustnej

brushing-teeth-23017-mWiększość osób na co dzień do dbania i zęby i higienę jamy ustnej wykorzystuje jedynie szczoteczkę i pastę. Choć wydaje się, że najważniejsze jest to, by po prostu myć zęby, niestety taki duet jest niewystarczający do tego, by mieć zdrowe zęby i świeży oddech. Niezbędna jest jeszcze nić dentystyczna, z której mało kto korzysta. Tymczasem tylko ona jest w stanie całkowicie usunąć płytkę nazębną z przestrzeni międzyzębowych, czyli miejsc, gdzie szczoteczka, nawet najlepsza, nie jest w stanie sięgnąć do końca. Na tym nie koniec. W sprzedaży znajduje się bardzo wiele różnych, ciekawych, przydatnych i wcale niedrogich akcesoriów i produktów, które mogą pomóc zachować zdrowie zębów, ułatwić codzienną higienę i uczynić ją przyjemniejszą.

 

Chodzi tu nie tylko o pasty, które mogą być bardzo zaawansowane, a przy tym atrakcyjne (np. kolorowe, smakowe, z mikrokryształkami czy wybielające). Warto skusić się na przykład na płyn antybakteryjny do płukania ust. To znakomita alternatywa gdy nie można umyć zębów, a chce się odświeżyć oddech, zaś zastosowanie go po myciu zębów daje efekt higienicznej czystości jamy ustnej, gdyż zabija niemal wszystkie bakterie. Dostępne są również szczoteczki o różnych kształtach, pomagające lepiej wyczyścić zęby, żele fluoryzujące, smakowe nici dentystyczne czy szczoteczki czyszczące nie tylko zęby, ale też język i policzki.

Wybielanie zębów – w domu czy u dentysty?

Wiele osób marzy o białych zębach. Zdecydowanie prezentują się one świetnie, nawet jeśli uzębienie nie jest idealne. Ząbki takie dodają uroku, wyglądają na bardzo zaniedbane i zachęcają do uśmiechu. Nie wszyscy jednak mają naturalnie białe zęby, a dodatkowo często są one przyciemnione przez osad z kawy, herbaty, od palenia papierosów, diety, stosowanych leków czy zażółcone od picia soków owocowych. W sprzedaży dostępnych jest wiele past, które mają działanie delikatnie wybielające.

 

Usuwają one osady i przywracają naturalną biel. Ich działanie jest o tyle dobre, że nie niszczą szkliwa zębów, ale wadą jest fakt, że nie sprawią, że zęby staną się białe u osób, które mają naturalną żółtawą barwę. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest wybielanie – domowymi metodami albo w gabinecie. Wybielanie u dentysty oczywiście wiąże się ze znacznie większymi kosztami – od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, ale jest bezpieczniejsze niż samodzielne zabiegi. Jeśli więc kogoś tylko na to stać, może się na to zdecydować, a na pewno będzie zadowolony z efektów.