Kategoria archiwum ‘Lekarze’

Moda na piękne zęby

image Doskonale wyprofilowane szczoteczki, pasty do zębów o właściwościach klinicznych, płyny do płukania – czasem to wszystko za mało, by pozbyć się płytki nazębnej, bądź utrzymać prawidłowa higienę. Dlatego każdy gabinet stomatologiczny, zachęca do korzystania z usług spełniających funkcje zachowawczą. Niezwykle ważne są okresowe kontrole stanu uzębienia, przeprowadzone przez dentystę. Często odwiedzamy gabinet, tylko wtedy, gdy zaczyna się dziać cos złego. A wówczas może być już za późno. Gdybyśmy zgłosili się na kontrolę, kilka tygodni wcześniej, może niepotrzebne byłoby borowanie. I tak jest ze wszystkim, jeśli nie boli, raczej unikamy dentysty jak ognia. A to podstawowy błąd w profilaktyce chorób zębów. Stomatolog w Warszawie do swoich stałych pacjentów wysyła co pół roku kartki z przypomnieniem o wizycie. Zawsze do przesyłki dołącza próbkę pasty do zębów lub inny drobiazg. Jak mówi, połowa jego pacjentów, reaguje na przypomnienia pozytywnie, a to już duży sukces, jeśli weźmie się pod uwagę dane sprzed nawet 5 lat. Ludzie zaczęli dostrzegać, że dbanie o zęby może być źródłem sukcesów, nie tylko na polu prywatnym, ale i zawodowym.

Choroby skóry

image Dermatologia to dzisiaj bardzo opłacalna dziedzina medycyny – czasami trudno jest uwierzyć, jak wiele osób dzisiaj ma problemy skóry – mogą być to zarówno schorzenia, które pojawiają się na całym ciele, jak i takie, które widać tylko na twarzy albo na skórze głowy. Część tego typu chorób jest spowodowana mutacjami genetycznymi jak np. albinizm, który powoduje, że przychodzą na świat dzieci, którym brak jest melaniny – w wyniku czego całe ich ciało jest wystawione na wielkie obrażenia. Inne choroby z kolei pojawiają się w wyniku jakichś działań, jak np. odmrożenia albo oparzenia – pojawiają się schorzenia pod wpływem zbyt niskiej lub zbyt wysokiej temperatury. Inną kategorią są nowotwory, w przypadku których pochodzenie jest mieszane – są one częściowo spowodowane przez genetykę, wystawianie ciała na słońce itp. Za jedną z najbardziej popularnych, ale też dokuczliwych dolegliwości skórnych uchodzi trądzik, który zazwyczaj powstaje w okresie dojrzewania młodych ludzi.

Trądzik

Powstaje on przede wszystkim w okresie dojrzewania i objawia się krostami w wyniku nadmiernej pracy gruczołów łojowych. Jednak aktualnie coraz więcej również dorosłych ludzi zaczyna cierpieć na tego typu dolegliwości, dlatego konieczne jest bardziej kompleksowe leczenie. Do najbardziej powszechnie występujących chorób skóry głowy należy łupież oraz łuszczyca. Oba schorzenia są bardzo przykre, ale jedno z nich – łupież jest stosunkowo łatwe do wyleczenia i nie wymaga wiele pracy. Pojawiają się również dolegliwości dermatologiczne, które należy leczyć razem z terapią psychologiczną – jest to pewnego rodzaju nowość wśród lekarzy, ale często okazuje się, że np. trądzik może się pojawiać przy okazji depresji albo nerwicy. Osoby, które popadają w przesadę, mają problem z trzymaniem swoich emocji na wodzy często zachowują się w taki sposób, a później wiąże się to z problemami skórnymi. Z tego powodu powstaje nowa dziedzina dermatolog z uprawnieniami psychologicznymi. Często najbardziej skuteczne okazuje się przepisanie pierwsze leków na dolegliwości psychiczne, a dopiero później maści i kremów na problemy skórne.


Najnowsze komentarze
Szukaj